sobota, 22 wrzesień 2018

Poradnik dla narzeczonych

...czyli jak dobrze wyglądać na zdjęciach ślubnych

Wstęp:

Ten mały poradnik ma za zadanie w przejrzysty sposób przybliżyć najistotniejsze informacje dotyczące współpracy fotografa z przyszłą Młodą Parą podczas ich ślubu i wesela. W moim poradniku postaram się omówić najpopularniejsze błędy i wpadki, które powinny wyeliminować nerwy w tym bardzo ważnym dla Was dniu.

Poradnik przygotowany jest dla wszystkich tych, którzy nie czują się przed obiektywem aparatu jak ryba w wodzie. Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo duże grono osób twierdzi, iż są niefotogeniczni i niechętnie podchodzą do uwieczniania swojej osoby na zdjęciach. Warto jednak pamiętać, że doświadczony fotograf zna sporo chwytów na to, by w odpowiedni sposób podejść fotografowaną  osobę i przedstawić ją w jak najlepszej perspektywie.

Poradnik ten jest moją odpowiedzią na zapotrzebowanie narzeczonych wobec fotografa. Opiszę w nim jak mniej więcej wygląda to z mojej strony, jak również postaram się Was nakierować na to co Was czeka i jak się do tego dnia przygotować.

Czteroczęściowy mini poradnik składa się z następujących elementów:

 1. Przygotowania Pani Młodej / Przygotowania Pana Młodego
 2. Ceremonia kościelna
 3. Przyjęcie weselne
 4. Plener ślubny

Przygotowania:

Biorąc pod uwagę przygotowania musimy dobrze zaplanować miejsce do ubierania . Musi to być miejsce, które jest w miarę możliwości przestronne, najlepiej gdy jest to jasny i duży pokój. Należy również pamiętać o tym, by zachować tam jak największy porządek, sprzątnąć wszystkie zbędne rzeczy, np. zbędne elementy ubioru. Bardzo często jest tak, że tego czego się nie widzi na pierwszy rzut oka, może być bardzo widoczne na zdjęciach.

Dalszą, równie ważną częścią przygotowań jest błogosławieństwo. Trzeba je również mądrze przygotować i zaplanować w równie dużym i jasnym pokoju. Para powinna być zwrócona przodem lub bokiem do okna, w przeciwnym razie mogą być problemy z prawidłowym oświetleniem Pary błogosławionej przez rodziców.

Jeśli chcecie, by Wasze błogosławieństwo wypadło jak najlepiej pod względem logistycznym, trzeba pamiętać o tym, aby tylko najbliżsi w nim uczestniczyli, czyli Wy i osoby, które będą go Wam udzielać. Jeśli będzie dużo osób może zrobić się niepotrzebne zamieszanie i zbędny tłok. W skrajnym przypadku może się zdarzyć sytuacja, że wynajęty fotograf będzie musiał walczyć o miejsce dogodne do zrobienia zdjęcia. Jeśli nie zdoła on uchwycić na zdjęciu tego ważnego momentu, drugi raz niestety tego nie powtórzymy…

Ceremonia:

Jest to najważniejsza część ślubu dla fotografa jak i samej Młodej Pary. Należy pamiętać, aby wchodząc do kościoła iść bardzo powolnym krokiem jednocześnie patrząc przed siebie w stronę ołtarza, a nie na boki gdzie stoją zaproszeni goście.  Ten moment jest bardzo ważny, dlatego fotograf stara się zrobić dużo zdjęć, aby później wybrać najlepsze ujęcie. Obok przysięgi jest jednym z najtrudniejszych momentów dla fotografa, gdyż często zaproszeni goście chcą sami uchwycić tę chwilę (nie zważając na to, że czasami zasłaniają fotografowi Młodą Parę).
Bardzo dobrze, jeśli podczas ceremonii patrzycie na siebie, uśmiechacie się do siebie i chwytacie za ręce. Profesjonalny fotograf z pewnością szybko uchwyci taki moment, ale musicie mu w tym pomóc.

Dużą uwagę trzeba zwrócić również na to, czy podczas przysięgi zwracacie się całkowicie do siebie twarzą. Pamiętajcie, że nie należy zwracać się w kierunku księdza czy ołtarza. Jest to najważniejszy moment, a przysięgę mówicie do siebie, dlatego patrzcie sobie prosto w oczy.

Dobrym pomysłem jest również ustawienie krzeseł świadków, siedzących za Parą Młodą w odwróconą literę V (tak jak jest to pokazane na rysunku 1). Jest to bardzo pomocne, gdyż przy takim ułożeniu krzeseł fotograf może się dogodnie ustawić podczas przysięgi i wykonać zdecydowanie lepsze zdjęcia.

Równie istotnym elementem ceremonii jest nakładanie obrączek. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby robić to powoli i trzymając je tylko dwoma palcami, aby nie zasłonić pierścionka fotografowi. Po nałożeniu obrączek można się pocałować, niekiedy nawet ksiądz sugeruje, aby to uczynić.

Przy wyjściu z kościoła należy się zachowywać jak przy wejściu, tzn. należy iść pewnym, ale powolnym krokiem. Jeżeli po wyjściu będziecie obsypywani ryżem, bądź płatkami róż, warto wcześniej o to zapytać księdza. Należy również poprosić najbliższych, aby zrobili to sami i wyręczyli swoje dzieci, ponieważ dorośli wyrzucają je mocniej i wyżej co skutkuje to później pięknymi zdjęciami.

Życzenia to kolejna część Waszego ślubu, dlatego po wyjściu z kościoła wybierzcie miejsce w miarę jasne, ale w bardzo słoneczne dni lepiej wybrać zaciemnione miejsce. Jeżeli chcecie zrobić zdjęcia grupowe, poinformujcie o tym swojego fotografa. Przy kościele można skorzystać ze schodów, na których zmieścicie się wraz z zaproszonymi gośćmi.

Zachęcam również do poproszenia rodziny i znajomych, aby nie robili zdjęć podczas ceremonii w kościele. To fotograf odda Wam profesjonale zdjęcia, które później Wasi bliscy będą mogli oglądać.

Przyjęcie weselne:

Jeżeli już dotrzecie do miejsca gdzie odbędzie się Wasze przyjęcie weselne to weźcie kieliszki w dłoń i pozwólcie, aby ten moment uchwycił fotograf. Upewnijcie się również, czy nikt za Wami nie stoi, abyście mieli gdzie rzucić kieliszkami za siebie.

Jeżeli na Waszym weselu planujecie jakieś dodatkowe atrakcje (pokazy tańca, wypuszczanie lampionów, itp.) to poinformujcie o tym wcześniej fotografa.

Jak wiadomo, w tym szczególnym dniu będziecie mieli również sporo obowiązków, lecz starajcie się przebywać ze sobą jak najczęściej i jak najczęściej tańczyć razem, co pozwoli wykonać sporo dobrych zdjęć.

Jeżeli macie jakieś dodatkowe życzenie, np. aby kogoś częściej uwieczniać na fotografiach lub sesja fotograficznej z poszczególnymi gośćmi to poinformujcie o tym wcześniej fotografa, aby ustalić szczegóły.

Ze swojego doświadczenia proponowałbym, aby podczas oczepin grupy panien i kawalerów nie tańczyły w kole. Lepiej jest, gdy są ustawieni za nowożeńcami i Państwo Młodzi rzucają wówczas welon lub muszkę za siebie.

Plener:

Ważne jest, abyście poinformowali fotografa o swoich pasjach, zainteresowaniach, które mogą być motywem przewodnim Waszej sesji plenerowej. Możecie już na wstępie określić fotografowi oczekiwania oraz jaki efekt końcowy chcecie uzyskać. Jeśli macie pomysł, gdzie sesja fotograficzna mogłaby się odbyć, to warto wskazać miejsca, które najbardziej odpowiadają Waszym oczekiwaniom. Jeśli jednak wybieracie miejsca starajcie się o wybór takich, których jest najwięcej, które nie są od siebie oddalone więcej niż kilka kilometrów. Plener trwa zazwyczaj około 2 do 3 godzin. Wybierajcie różnorodne miejsca, takie jak np. pola, budynki, mosty, nietypowe miejsca (opuszczone budynki, fabryki). Jeżeli jest możliwość zabrania ze sobą kierowcy zróbcie to, aby fotograf nie musiał wchodzić w rolę kierowcy i mógł w pełni skupić się na fotografowaniu. Proponuję również zaplanowanie pleneru w inny dzień niż ślub. Będziemy mieli wtedy więcej czasu na zrobienie naprawdę dobrych ujęć, jak również nie będzie problemu z tym, iż zostawiacie gości samych na kilka godzin.
W plener nie zabieramy dodatkowych osób, które zazwyczaj zamiast pomagać będą Was rozpraszać. Ostatnią również ważna rzeczą jest to, abyście byli wypoczęci przed sesją plenerową.

Najważniejsze wskazówki:

 • Pamiętajcie o dobrym wyborze pokoju, w którym będą robione fotografie z przygotowań (im większe i jaśniejsze pomieszczenie tym lepiej).
 • Podczas błogosławieństwa, najlepiej jeśli w pokoju jest tylko Młoda Para i rodzice.
 • Wejście do kościoła, bardzo powolne i dostojne - patrzymy przed siebie.
 • Podczas przysięgi zwróćcie się całkowicie do siebie, bokiem do księdza i ołtarza.
 • Moment nakładania obrączek, zwróćcie uwagę na to, by nie zasłaniać dłońmi obrączki.
 • Wyjście z kościoła potraktujcie tak samo jak wejście, czyli powolnie i dostojnie.
 • Podczas przyjęcia poinformujcie fotografa jeżeli macie zaplanowane jakieś dodatkowe atrakcje.
 • Jeśli chcecie zdjęcia grupowe lub z poszczególnymi gośćmi poinformujcie fotografa o tym.
 • Pamiętajcie, aby plener fotograficzny zaplanować z wyprzedzeniem.

Powyższy poradnik nie wyczerpuje w całości tematu fotografii ślubnej i innych kwestii związanych z dniem ślubu. Uczestniczyłem już na dziesiątkach wesel i uroczystościach ślubnych, więc jeśli potrzebujecie fotografa, który oprócz profesjonalnych zdjęć pomoże Wam również w koordynacji tej ważnej uroczystości, co pozwoli uniknąć zbędnych nerwów, to zapraszam do zapoznania się z moją ofertą fotografii ślubnej.